Reklama

Ładowanie...

W „Kwartalniku Artystycznym”

20.07.2003
Czyta się kilka minut
W

W ostatnim „Kwartalniku Artystycznym” (nr1/2003) fragmentom dziennika Białoszewskiego towarzyszy tekst Juliana Kornhausera „Dzienniki poetyckie Mirona Białoszewskiego” - „swoista próba lektury poetyckich dokonań” autora „Mylnych wzruszeń”. Kornhauser postępuje w sposób chronologiczny, od kolejnego tomu ku następnemu, z zamiarem pokazania dynamizmu ewolucji języka poetyckiego, artystycznej wizji, tematyki i światopoglądu Białoszewskiego, których efektem jest niepowtarzalność poetyckiej formy w każdym z dziewięciu zbiorów wierszy. „Od »Obrotów rzeczy« po »Ostatnie wier-sze« Białoszewski - jak zauważa Kornhauser - notuje niemal dzień po dniu wydarzenia ze swego, prawie pustelniczego życia”. W tomie „Rachunek zachciankowy” język poetycki staje się nadrzędną wartością. Pojawia się charakterystyczna cecha twórczości Białoszewskiego, tj. stwarzanie nowych odmian gatunkowych poezji. O „...

4450

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]