Reklama

W kontrze

W kontrze

03.01.2007
Czyta się kilka minut
W tekście Jakuba Gałęziowskiego "Po tej stronie Polski", o "Tygodniku" w stanie wojennym (dodatek historyczny, "TP" nr 51/06), wspomniano "żałobną winietę" wznowionego pisma. Żałobna by ona była, gdyby tytuł był obwiedziony czarną ramką, a to było odwrócenie barw. Oglądaliśmy z redaktorem technicznym "Dziennika Polskiego" na Wielopolu, gdzie drukowała się prasa krakowska, wznowiony w 1982 r. "Tygodnik". "A to co?" - pokazałem zmienioną winietę. "Kontra" - odpowiedział spokojnie kolega. Tak się w tamtej poligrafii, teraz pewnie też, nazywało odwrócenie barw, skontrowanie właśnie. Czarne litery winiety będą białe na czarnym tle, jeżeli towarzysze sztuki drukarskiej tak wytrawią kliszę.
N

Nazwanie głośno prostej w końcu czynności drukarskiej zabrzmiało jednak w ówczesnej sytuacji zupełnie inaczej. Wznawiany "Tygodnik" już w tytule dawał kontrę stanowi wojennemu, Wronie i wszystkim jej porządkom. Pytany o to Mieczysław Pszon, świętej pamięci zastępca redaktora naczelnego "TP", uśmiechnął się tylko i powiedział, że, owszem, interesowało to cenzora.

JÓZEF KOZAK (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]