Reklama

W klasztornym skryptorium

W klasztornym skryptorium

23.07.2018
Czyta się kilka minut
JACEK TARAN DLA „TP”
B

Benedyktyni z Tyńca w ramach wystawy „W klasztornym skryptorium” pokazali w ubiegły weekend średniowieczny rękopis pergaminowy „Antyfonarz opata Mścisława”. Dzieło powstało przed 1409 r. w skryptorium tynieckim i służyło mnichom do modlitwy liturgicznej. W XVI w. zostało na nowo oprawione i zapewne wówczas dodano karty papierowe. Obecnie antyfonarz należy do Biblioteki Narodowej i na co dzień nie jest udostępniany. W tekście znajduje się dziesięć iluminowanych inicjałów.©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]