Reklama

Ładowanie...

W klasztornym skryptorium

W klasztornym skryptorium

23.07.2018
Czyta się kilka minut
JACEK TARAN DLA „TP”
B

Benedyktyni z Tyńca w ramach wystawy „W klasztornym skryptorium” pokazali w ubiegły weekend średniowieczny rękopis pergaminowy „Antyfonarz opata Mścisława”. Dzieło powstało przed 1409 r. w skryptorium tynieckim i służyło mnichom do modlitwy liturgicznej. W XVI w. zostało na nowo oprawione i zapewne wówczas dodano karty papierowe. Obecnie antyfonarz należy do Biblioteki Narodowej i na co dzień nie jest udostępniany. W tekście znajduje się dziesięć iluminowanych inicjałów.©(P)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]