W Jerozolimie będziecie pocieszeni

W dzisiejszej Jerozolimie o pocieszenie raczej trudno. Wciąż wojsko pilnuje miejsc świętych, a więc źródeł pocieszenia dla żydów, chrześcijan i muzułmanów.

01.07.2019

Czyta się kilka minut

Wciąż ziemia święta krwawi. Czyżby proroctwo Izajasza to jedynie pusta gadanina? „Radujcie się razem z Jerozolimą! Cieszcie się z nią wszyscy, którzy ją kochacie! Wraz z nią weselcie się niezmiernie wszyscy, którzy smuciliście się nad nią (...). Jak matka pociesza syna, tak Ja będę was pocieszał! W Jerozolimie będziecie pocieszeni!” – zapowiadał prorok.

Po wiekach nadszedł jednak czas spełnienia proroctw, zjawił się zapowiadany Książę Pokoju i posłał swoich heroldów głoszących nastanie królestwa Boga. Po powrocie z tej misji z wielkim entuzjazmem opowiadają Jezusowi, jak wiele zdziałali. „»Panie, na Twoje imię nawet demony nam się poddają«. Wtedy powiedział do nich: »Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica. Dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze nieprzyjaciela. Nic wam nie zaszkodzi. Lecz nie cieszcie się z tego, że duchy się wam poddają, ale cieszcie się raczej z tego, że wasze imiona są zapisane w niebie«”.

„Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica” – mówi Jezus zachwyconym sukcesem uczniom. Nie trzeba będzie długo czekać, by oni sami i ich następcy przekonali się, że szatan do swoich celów potrafi wykorzystać również słowo Boże wspólne dla żydów, chrześcijan i muzułmanów. Ale nie od szatana wypada się uczyć sposobu myślenia i działania. Inny Duch jest naszym duchem.

W lutym tego roku papież Franciszek i wielki imam Ahmad Al-Tayyeb, nawiązując do Biblii, Talmudu i Koranu, oświadczyli: „Wzywamy wszystkich, których to dotyczy, do zaprzestania posługiwania się religią w celu wzbudzania nienawiści, przemocy, ekstremizmu oraz ślepego fanatyzmu, do zaprzestania używania imienia Boga dla usprawiedliwiania zabójstw, eksterminacji, terroryzmu oraz ucisku. Prosimy o to na podstawie naszej wspólnej wiary w Boga, który nie stworzył ludzi, żeby byli zabijani lub walczyli ze sobą nawzajem, ani też by byli torturowani czy poniżani w swoim życiu i egzystencji. Bóg Wszechmogący nie potrzebuje niczyjej obrony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi”.

Tak oto spełnia się proroctwo Izajasza. Przecież to w Jerozolimie bije źródło religijnej wiary żydów, chrześcijan i muzułmanów. Paweł Apostoł mówi: „Obrzezanie bowiem nic nie znaczy ani nieobrzezanie, tylko nowe stworzenie. Na tych, którzy tej zasady będą się trzymać, i na Izraela Bożego niech zstąpi pokój i miłosierdzie”. Nowe stworzenie – wspólny mianownik wszystkich światopoglądów. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 27/2019