Reklama

W co gra kanclerz Olaf Scholz

W co gra kanclerz Olaf Scholz

23.05.2022
Czyta się kilka minut
M

Miesiąc temu, 28 kwietnia, ogromna większość niemieckich posłów poparła rezolucję pt. „W obronie pokoju i wolności w Europie – wszechstronne wsparcie dla Ukrainy”. Przedstawiona wspólnie przez rządzącą koalicję i opozycyjną chadecję, mówiła o tym, iż w obliczu agresji Putina Niemcy umożliwią dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy. Także przez tzw. Ringtausch: wielostronną wymianę polegającą na tym, że krajom, które oddają Ukrainie swój sprzęt oparty na technologii sowieckiej, Niemcy przekażą w zamian swoje uzbrojenie.

Minął miesiąc i okazuje się, że rząd Olafa Scholza uczynił niewiele – poza deklaracjami kanclerza, że Ukraina nie może przegrać, i że nie można dopuścić, by Putin dyktował warunki pokoju. Owszem, na front trafiły z Niemiec granatniki Panzerfaust 3 i miny przeciwpancerne, ale to nie jest broń ciężka. Z tej Berlin obiecał tylko siedem haubic – gdy USA wysłały ich już 90 (działek przeciwlotniczych Gepard nie liczymy; choć zbudowane na podwoziu czołgu, nie są czołgami). Scholz wciąż zwleka z rozpatrzeniem wniosków firm zbrojeniowych o zgodę na dostarczenie Ukrainie 100 czołgów i 100 wozów pancernych.

Także Ringtausch nie funkcjonuje, jeśli nie liczyć skromnej obietnicy złożonej Czechom (dostaną 15 czołgów za te oddane). Wciąż nie doszła do skutku „wymiana” ze Słowenią (gotową oddać swoje czołgi), a kilka dni temu tygodnik „Spiegel” napisał, że fiaskiem skończyły się rozmowy polsko-niemieckie. Polska miała oczekiwać, iż w zamian za swoje czołgi oddane Ukrainie otrzyma od Niemiec nowoczesne Leopardy, ale Berlin oferował sprzęt starszego typu (prawdopodobnie miałby on trafić do jednostek, które pilnują granicy z Kaliningradem – nie od rzeczy byłoby więc, aby był on możliwie dobry). Zirytowany Friedrich Merz, lider chadecji, zarzucił niedawno Scholzowi, że gdy idzie o broń dla Ukrainy, kanclerz „nie gra w otwarte karty” i świadomie zwleka.

Kiedyś, w czasach późnego komunizmu, w Niemczech Zachodnich krążył pewien dowcip. Pytanie brzmiało: „Co zrobi żołnierz Bundeswehry, gdy między NATO a Związkiem Sowieckim wybuchnie wojna?”. Odpowiedź: „Zdejmie mundur i pójdzie do domu, bo jego misja się zakończyła – była nią przecież obrona pokoju”.

Strach pomyśleć, co zrobiłby Scholz, gdyby Putin rozszerzył swe ambicje poza Ukrainę. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]