Reklama

Ładowanie...

W ciemności

W ciemności

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Wiele demonów” to pierwsza powieść Pilcha po pięciu latach milczenia – czyli jedna z tych premier, które marketingowcy nazywają „literackimi wydarzeniami roku”.
B

Blisko pół tysiąca stron miało odpowiedzieć na gnębiące krytyków pytanie o formę autora. Zwyżka, spadek, konstans? Konstans ze zwyżką.
Nie ma w tej powieści żadnej tematycznej czy stylistycznej wolty. Jest pilchowska czasoprzestrzeń i pilchowska fraza. Teologia i mitologia, splot spraw ostatecznych ze sprawami codzienności. Ale wszystko jakby ciemniejsze, bardziej niedopowiedziane i pogmatwane niż zazwyczaj.
Narrator zmienia formy, nigdy nie ujawniając do końca swojej tożsamości, bohaterowie nikną, wątki się urywają, kaskadowe zdania rozlewające się po akapitach przechodzą w serie krótkich pytań i wykrzyknień, ciepłe, humorystyczne fragmenty prowadzą do gorzkich aforyzmów.
Akcja dzieje się w luterskiej wiosce Sigla na Śląsku Cieszyńskim (czyli w Wiśle, kamuflaż jest zbędny), w latach 50. XX wieku. W centrum są córki pastora Mraka – Jula, która wyszła za katolika, i Ola, która tajemniczo zniknęła. A wszystko zaczyna się od listonosza Fryca Moitscheka, proroka, „który znał sekret ludzkiego życia, wiedział, ku czemu zmierzamy i co będzie po śmierci”.
I o tym sekrecie właśnie próbuje opowiedzieć Jerzy Pilch, przypominając, że „życie tylko wygląda na wieczne”.

Jerzy Pilch, „Wiele demonów”, Wielka Litera, Warszawa 2013

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]