Reklama

Vita brevis

Vita brevis

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Zamówił się do mnie na wywiad Paweł Dunin-Wąsowicz, równolatek mojego syna (36 lat), i przyniósł pierwsze trzy numery swojego pisma Lampa. Jeszcze pod koniec lat 80. założył wydawnictwo Lampa i Iskra Boża, potem nie bardzo mógł je uciągnąć, ale kolosalny sukces Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną Masłowskiej sprawił, że teraz dzielnie naprzód pruje.

“Lampa" wydała mi się warta uwagi. Po pierwsze, łączy literaturę wysoką z niską. Całkiem niska to po prostu komiks, ale obok mówi się i o księdzu Twardowskim, i o Miłoszu, choć czasem ze sporą dozą ironii. Po drugie, wyczuwa się tu osobliwą aurę pokoleniową, “Lampa" daje wprowadzenie w świat, do którego starcy tacy jak ja nie mają na co dzień dostępu. Choć nie wszyscy są tam tacy młodzi. W kolejnych numerach na okładce umieszczono Andrzeja Stasiuka, Olgę Tokarczuk i Dorotę Masłowską: Masłowska istotnie ledwie przekroczyła dwudziestkę, ale Stasiuk to już prawie starszy pan, po czterdziestce.

Jeżeli jednak ktoś jest ciekawy niekoniecznie nawet młodej literatury, ale tego, co myśli, czego żąda i w którą stronę zmierza młodsze pokolenie, otrzyma cenny przewodnik. Przeglądałem te numery, jakbym z tamtego już świata patrzył, i przekonałem się, że nie byłem do końca...

7511

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]