Reklama

Upokarzająca biurokracja

Upokarzająca biurokracja

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Dowiedziałem się od proboszcza, że aby zostać rodzicem chrzestnym, poza wnioskiem rodziców dziecka i zgodą kandydata, trzeba przedstawić: świadectwo bierzmowania, pisemne zaświadczenie o przystąpieniu do spowiedzi i złożyć oświadczenie, że nie żyje się w związku nieformalnym. Dawniej, gdy proszono mnie o trzymanie dziecka do chrztu, wystarczyło spełnienie dwóch pierwszych warunków. Widać czasy i obyczaje się zmieniają, ale nie sądziłem, że w takim kierunku.
F

Funkcja (zaszczyt) chrzestnego kojarzył mi się zawsze z przyszłościowym obowiązkiem względem dziecka, szczególnie w przypadku jakiegoś nieszczęścia, kłopotów materialnych, nie mówiąc o tragicznych wydarzeniach. Czy dodatkowe warunki są nieodzowne, czy dają gwarancję należytego spełniania tych ważnych obowiązków? Czy życie w związku nieformalnym jest tak istotne? Czy pisemne potwierdzenie odbycia spowiedzi zapewnia odpowiedzialność? Czy nie jest to tylko upokarzająca biurokracja?

Jeśli tak bardzo dba się o morale chrzestnych, dlaczego nie wymaga się oświadczenia (względnie zaświadczenia), że kandydat na chrzestnego nie jest alkoholikiem, narkomanem, prostytutką, pedofilem? Czy te wszystkie sprawy są daleko mniej ważne od aktualnych wymagań? Może trudno wymagać takich oświadczeń, ale po co żądać aktualnych, skoro są o niebo mniej ważne, ale równie upokarzające? Można wymienić wiele wspaniałych postaci w naszym kraju, moralnych autorytetów, o których dzieci mogłyby marzyć, aby byli ich rodzicami chrzestnymi i przewodnikami duchowymi, ale czy ci kandydaci na chrzestnych byliby w stanie spełnić urzędowo-kościelne warunki? Wątpię, a chyba szkoda.

WOJCIECH KAPTURKIEWICZ (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]