Reklama

Unia znaczy kompromis

28.03.2004
Czyta się kilka minut
W słowniku polskiej polityki integracja europejska to tyle, co rozszerzenie UE. Tymczasem integracja jest pogłębieniem istniejącej wspólnoty, a nie przyjęciem do niej nowych członków. Polacy - odwrotnie niż inni Europejczycy - uważają, że wystarczy do Unii wejść, a jej wewnętrzne spajanie to już nie ich interes.
K

Konsekwencją takiego nastawienia był grudniowy szczyt w Brukseli. Czyli klęska. Ciekawe, że niemal wszyscy w Polsce byli z niej dumni. Minęło trochę czasu i ta zgoda narodowa zaczęła się kruszyć. Potwierdza to przebieg niedawnej konferencji “Silna Polska w silnej Europie", zwołanej pod auspicjami prezydenta. I znowu, jak to już bywało w czasach narodowego oszołomienia, dał się słyszeć trzeźwy głos Tadeusza Mazowieckiego - jednej z nielicznych osób publicznych, które w amoku zachowały zdrowy rozsądek.

Wspólne wartości, czyli nic

My Polacy, lubimy w dyskusjach o prawie ględzić o wartościach. “Ględzić", bo nie o rzetelne podejście do norm prawnych chodzi, tylko o ukrywanie problemów w gadaniu pozbawionym treści, a szermującym odświętną formą.

Zapytajcie przeciętnego polskiego polityka, co sądzi o zaproponowanym...

10082

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]