Reklama

Ukryta niewiara Polaków

Ukryta niewiara Polaków

15.06.2020
Czyta się kilka minut
N

Najnowsze badania religijności, cyklicznie wykonywane przez CBOS, wskazują, że jako wierzący określa się ok. 90 proc. społeczeństwa. Liczba ta jest stabilna od wielu lat. W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił jednak spadek deklarujących regularne uczestnictwo w nabożeństwach religijnych o ok. 10 proc. – z prawie 60 do niespełna 50 proc. Warto przy tym pamiętać, że w porównaniu do liczby wiernych realnie liczonych podczas mszy przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego to deklaratywne uczestnictwo wydaje się zawyżone – wedle ISKK w mszach bierze udział ostatnio 37 proc. wiernych.

Dyrektor ISKK ks. Wojciech Sadłoń uznał, że spadek liczby praktykujących przy utrzymującym się procencie osób określających się jako wierzące wskazuje nie tyle na sekularyzację, co indywidualizację wiary Polaków. Jest w tym sporo racji. Jednak nie można pominąć niemal dwukrotnego wzrostu liczby zdecydowanie określających się jako niewierzący (z 4 proc. w 2007 r. do 8 proc. w 2019 r.). Jednocześnie tylko 8 proc. (stabilna liczba na przestrzeni lat) uznaje się za głęboko wierzących.

Być może więc Polska jest już dawno zsekularyzowana, a spadek praktyk religijnych i wzrost liczby świadomych ateistów tylko ten stan ujawnia. ©℗

Czytaj więcej: Piotr Sikora: Ukryte odejścia i wiara pozorna

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]