Reklama

Ukraina: złudzenia i zaniechania

Ukraina: złudzenia i zaniechania

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Trudno mieć pretensje do wilka, że zagryza owieczki. Trudno też się dziwić temu, co na Ukrainie wyprawia partia Wiktora Janukowycza, która w Kijowie blokuje parlamentarną mównicę, w zależnych od siebie regionach podburza do sprzeciwu wobec władzy centralnej, a w całym kraju domaga się nowych wyborów. Dojdzie do nich, jeśli parlament nie zdoła w konstytucyjnym terminie powołać rządu. Dziwić się można za to tym, którzy wciąż przekonują, że Partia Regionów już się ucywilizowała, a koalicja prezydenckiej Naszej Ukrainy z nią byłaby przejawem zdrowego pragmatyzmu. Sen o porozumieniu ponad podziałami nie ziści się. A jeśli już, to w formie koszmaru.
B

Być może zrozumiał to prezydent Wiktor Juszczenko, który twardo sprzeciwia się koncepcji nowych wyborów i wciąż podtrzymuje wolę współpracy z Julią Tymoszenko - we wtorek ma zgłosić jej kandydaturę na premiera. W sobotnim wystąpieniu radiowym prezydent gorzko zauważył, że przypadającą w ubiegłym tygodniu dziesiątą rocznicę konstytucji Ukraina obchodziła bez sądu konstytucyjnego, bez rządu i z niezdolnym do pracy parlamentem. Juszczenko winę za ten stan rzeczy przypisuje parlamentarzystom i liderom partii politycznych. Rzeczywiście, gdyby koalicja powstawała miast trzech miesięcy trzy tygodnie, sytuacja w kraju mogłaby wyglądać inaczej. Tyle że Juszczenko nie przyczynił się (a mógł) do wcześniejszego powstania koalicji, dając czasem do zrozumienia, że porozumienie z Janukowyczem nie jest wykluczone. Będąc też jedyną w pełni legitymizowaną władzą w kraju - bo trudno za taką...

1418

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]