Reklama

Ładowanie...

Ucieczka na Wschód

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Uczeń Pasteura, odkrywca pałeczki dżumy i wynalazca szczepionki przeciw tej chorobie. Szwajcar, który swoje miejsce na ziemi odnalazł w Indochinach. A w tle – cała epoka.
Y

Yersinia pestis – to łacińska nazwa bakterii odpowiedzialnej między innymi za „czarną śmierć” szalejącą w XIV-wiecznej Europie. Alexandre Yersin (1863–1943) przyszedł na świat w szwajcarskim kantonie Vaud. Jego ojciec, też Aleksander, entomolog, zmarł 20 dni przed narodzinami syna. Yersin junior studiował w Marburgu, w 1886 r. trafił do laboratorium Louisa Pasteura, dwa lata później otrzymał obywatelstwo francuskie. W 1890 r. jako lekarz okrętowy wypłynął z Marsylii do Indochin. W 1894 r. podczas epidemii dżumy w Hongkongu dokonał swojego największego odkrycia – niemal równocześnie z Japończykiem Kitasato, uczniem Roberta Kocha, odkrywcy prątków gruźlicy i rywala Pasteura. Wrócił do Indochin, a ściślej – do dzisiejszego Wietnamu i spędził tam, z niewielkimi przerwami, resztę życia. Zmarł w swoim domu w Nha Trang. Pamięć o nim jest w Wietnamie do dziś żywa.
Patrick...

2662

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]