Reklama

Przestrzeń uniwersalna

Przestrzeń uniwersalna

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Zajmujemy miejsca w autobusie kursującym pomiędzy Inwalidami a Orly. Jest niewielu pasażerów, płynny ruch i dobra widoczność. Na progu lata rabaty ogródków po obu stronach szosy mienią się wspaniałymi kolorami - podziwiam je w milczeniu. Stefan pierwszy przerywa ciszę: »Czy byłabyś w stanie mieszkać w Polsce?«. Gdyby nagle strzelił we mnie grom z jasnego nieba, nie byłabym równie wstrząśnięta. (...) Zanim usłyszałam owo proste pytanie, byłam całkowicie przekonana, że moje przyszłe życie - zawodowe, społeczne, duchowe i owszem, rodzinne - będzie związane z Wietnamem. To rozumiało się samo przez się.
R

Rozmowa w drodze na paryskie lotnisko odbyła się na początku lat 60. Rozmówcami byli: Marie-Thérčse Trân Thi Lŕi, córka wysokiego urzędnika i polityka wietnamskiego, katoliczka, po studiach filologicznych w Sajgonie i praktyce nauczycielskiej przebywająca w Paryżu na stypendium, i Stefan Wilkanowicz, inżynier i absolwent filozofii na KUL, redaktor “Znaku" i działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, jadący właśnie do Stanów Zjednoczonych, by tam wygłosić odczyt o relacji między techniką a wiarą. Poznali się kilka lat wcześniej, gdy w 1957 r. uczestniczyli w kongresie zorganizowanym przez katolicką organizację Pax Romana w środkowoamerykańskim Salwadorze. Ślub wzięli dopiero w czerwcu 1964 r., już w Polsce.

***

Trudno ominąć romantyczną historię uczucia, które połączyło dwoje ludzi odmiennych kultur, a w dodatku obywateli wrogich...

7790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]