Reklama

Tylko prawda

Tylko prawda

03.09.2012
Czyta się kilka minut
„TP” 33/12
G

Gdy przeczytałam zawarte w artykule Marianny Durczok pytanie: „Czy należy mówić chorym prawdę?”, byłam przekonana, że to pytanie retoryczne albo jedno z serii: „Czy ten, kto kradnie bogatym i rozdaje biednym, to złodziej?”. Jednak czytam dalej: „I jaka powinna to być prawda?”. Słyszałam, owszem, o trzech rodzajach prawdy od Tischnera („Święta prawda, też prawda i gówno prawda”), ale w kontekście relacji lekarz–-pacjent jakie mogłyby to być gatunki? Prawda wygodna i niewygodna? Trudna prawda? Przykra prawda? A może nawet półprawda?

Ale to nie koniec! „Gdzie leży granica między prawdą a dobrem chorego?” No proszę! To człowiek naiwnie sądził większą część dorosłego życia, że prawda, dobro i piękno stoją po jednej stronie, a tu jednak okazuje się, że nie. Że jest jakaś granica między prawdą a dobrem... Niesłychane!

Na mój i mam nadzieję, że nie tylko na mój rozum istnieją...

3464

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]