Reklama

Trzydzieści srebrników

Trzydzieści srebrników

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Tylko Mateusz wspomina o srebrnikach, opisując zdradę Judasza: „A oni wyznaczyli [mu] trzydzieści srebrników” (Mt 26, 15).
T

Tym razem nie chodzi o drobiazg; chodzi o rozumienie całego wydarzenia. Zapis Mateuszowy jest cytatem z proroka Zachariasza (Za 11, 12). Ewangelista mówi nam: chcecie zrozumieć, co stało się tego wieczoru, przeczytajcie Zachariasza.

To rozdział o Ludzie Boga przedstawionym pod obrazem stada owiec. Biedne są te owce – Bóg nazywa je „stadem uboju”. Owce nie mają przed sobą żadnej przyszłości poza śmiercią, ponieważ zostały zredukowane do obiektu handlu. Ich los rozstrzyga się między rękami kupujących i sprzedających. Oto Lud Boga.

Jedni chcą go kupić – tu prorok myśli o władcach, którzy chcą podporządkować sobie Lud Boży dla własnych celów. Drudzy są chętni, by go sprzedać – to mowa o kapłanach: bez skrupułów wydają owce w ręce doczesnych władców; w zamian zyskują doczesne zabezpieczenie.

Jednak prorok zapowiada Bożą interwencję. Pan nie może patrzeć na to, co się...

2695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wielebny, robisz indywidualnie wrażenie porządnego gościa, przynajmniej jak na klechę. A poznałem niejednego, w tym z tych sprawiających dobre wraażenie. Ale po co odwracasz kota ogonem? Taż to nie świecka władza Kaczyńskiego skorumpowała Kościół, lecz przeciwnie - najpierw kler wyniósł Kaczyniaka do władzy z przynajmniej ramowo określonym mandatem, zresztą i potem długo jeszcze mógł był tej władzy odciąć dopływ prądu (trudno określić, jak z tym jest dzisiaj, bo żadne próby nie są nawet rozważane). Innymi słowy, projekt wygląda na kościelny, a Kaczyniak to przede wszystkim wykonawca. Ponadto oferta Kościoła dla polityków trwa od czasów Konstantyna bodaj bez przerw aż po dzisiaj. Przetrwała nawet symonię, choć też nie była nierentowna. Z naszego podwórka, tylko przykładowo - targowica z udziałem Kościoła, prawosławny carat błogosławiony za wzięcie Polaków za mordę etc. etc., szkoda się rozpisywać. A i obecny skład episkopatu, który zawdzięczamy nie komu innemu, jak temu przenajświętszemu z watykańczyków, znających język polski. Z Głodziem, Hoserem, Jędraszewskim, Meringiem i całą armią podobnych ludków, którzy tak sie mają do Jezusa, jak prokurator Piotrowicz do zmarłego dzisiaj profesora Modzelewskiego. Tu nie ma co odstawiać figury Kościoła - Zawsze Dziewicy. po raz kolejny skorumpowanej i przerobionej na dziwkę przez jakiegoś świeckiego świntucha i zbereźnika. Śmieszność bywa jeszcze bardziej niebezpieczna od gniewu.

W nieznany mi sposób ten sam komentarz w wersji sprzed korekty i po niej pojawił się dwukrotnie, a ja nie widzę narzędzia, którym mógłbym błędną kopię usunąć. Nadpisałem ją niniejszym tekstem, z przeznaczeniem do "grobu pamięci". Z góry dziękuję za załatwienie sprawy.

Pisałem o tym do rymu, nawet po parę razy, ale tutejszy interfejs komentowania jest po równo nieprzyjazny wersji graficznej, jak i tekstowi wersyfikowanemu. Może przedą jako 2 linki do mojego FB: __O OWCACH__ https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10210409894106492&set=pb.1317593891.-2207520000.1556485827.&type=3&size=784%2C574 __O MAMONIE__ https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10214331645987838&set=pb.1317593891.-2207520000.1556485801.&type=3&theater

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]