Reklama

Trzy Florencje

Trzy Florencje

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Na początku jest katastrofa – w przyszłym roku minie od niej pół wieku. Opowieść o mieście, które wydaje się nieśmiertelne, zaczyna się w chwili, gdy ta nieśmiertelność okazała się nadzwyczaj krucha.
Ś

Ślad tamtych dni uwieczniony został na zdjęciu z okładki: plac Santa Croce pokryty grubą warstwą szlamu i błota. W nocy z 3 na 4 listopada 1966 r. rzeka Arno wdarła się do Florencji, poziom wody sięgał od dwóch do sześciu metrów. Powódź, nie pierwsza w historii miasta, tym razem przyniosła zniszczenia szczególnie wielkie, także ze względu na zanieczyszczenie wody chemikaliami. Symbolem katastrofy stał się okaleczony krucyfiks Cimabuego z bazyliki Santa Croce.

Pierwszy rozdział „Historii florenckich” nosi więc tytuł „Pod znakiem katastrofy”, ale na niej się nie zatrzymuje. Po fali niszczycielskiej powodzi przyszła bowiem fala inna: międzynarodowe pospolite ruszenie pomocy dla Florencji i jej mieszkańców, którzy zresztą wykazali się wielką dzielnością. A potem: kolejne dekady pracy konserwatorów, ratowanie fresków, płaskorzeźb, ksiąg. I tu pojawia się pierwsze z wielu pytań tej...

2853

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]