Reklama

Trwoniony kapitał

Trwoniony kapitał

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Perspektywa, z jakiej doktorant patrzy na problemy polskiej nauki, jest nieco inna od przyjętej przez autorów tekstu Nim dostaniemy Nobla. Jeszcze pamięta świat studentów, z drugiej strony coraz lepiej poznaje świat nauczycieli akademickich.
O

Obserwując światowe rankingi uczelni, nie zapominajmy, że Polacy są profesorami dobrych uniwersytetów i szefami wielkich projektów badawczych, wybitnymi specjalistami w różnych dziedzinach. Dlaczego jednak nie reprezentują Polski? Odpowiedź jest oczywista: chodzi o pieniądze, zarówno o te zarabiane przez naukowców, jak o środki, jakimi dysponują na badania. 1000 dolarów czy 1000 euro “waży" inaczej w Polsce i zagranicą. U nas praktycznie każdy zakup poprzedzony jest długim namysłem, bo każdy wie, że kupując jedną rzecz, automatycznie rezygnuje się z wielu innych. A przecież nie jest tak, że aparatura badawcza jest tańsza w Polsce niż na Zachodzie. Wręcz przeciwnie, jest droższa. Ambitny naukowiec stający przed problemem robienia “dobrej nauki" i rozwijania się czy dreptania w miejscu i popadania w coraz większe zniechęcenie, tak naprawdę nie ma wyboru: lepiej wyjechać.

...
5311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]