Reklama

Ładowanie...

Tora bez granic

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Ci, którzy wierzą, że można podać wiele odpowiedzi na kwestie halachiczne, nie twierdzą bynajmniej, że istnieje sprzeczność między prawami danymi na Synaju a tymi ustalanymi przez rabinów.
W

Wprost przeciwnie. W Torze odnajdują wielki potencjał interpretacyjny. Tora jest czymś niesłychanie żywym i pojemnym. To, co otrzymał prorok na górze Synaj, oznacza – uczą midrasze – że Mojżesz poprosił Pana Wszechświata: „Objaśnij mi, czym jest halacha”, a wtedy Pan odpowiedział: „Postępuj wedle zasady większości. Jeśli większość powiada »uniewinnij«, uniewinnij, jeśli większość mówi »ukarz«, wtedy ukarz. Tak czyń, bo Tora posiada 49 argumentów za czystością i 49 za niekoszernością”. Każde pokolenie ma swoją większość. Kolejne nie jest zobowiązane przez wcześniejsze. Nowe sytuacje i nowe ludzkie życie tworzy potrzebę szukania właściwych odpowiedzi. Ta sytuacja wynika z naszych cech antropologicznych. Bóg przemawia przez wiele typów ludzi. Mówi wieloma głosami i bogactwem ludzkich istnień. Tora jest z natury inkluzywna, tak iżby każdy w niej odkrywał inny, właściwy sobie wymiar....

2735

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]