Reklama

TEOLOGIA: sytuacja światłocienia

TEOLOGIA: sytuacja światłocienia

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Czy polska myśl teologiczna jest żywa? Jaka jest jej kondycja i specyfika? Kto jest dziś najwybitniejszym polskim teologiem?.
W

W 1998 r. na łamach "TP" odbywała się debata dotycząca obecności, a raczej powrotu teologii na uniwersytety. Był to czas przechodzenia z poziomu słów na poziom działań, bo w wielu diecezjach powzięto wówczas kroki zmierzające do utworzenia wydziałów teologicznych na uczelniach publicznych. W niespełna kilka lat "nauka o Bogu" wróciła nie tylko na wiekowe uniwersytety, ale stała się obecna na niemal wszystkich nowopowstałych - choćby w Szczecinie, w Opolu czy w Olsztynie. Imponujący jest również stan uczelni kościelnych - KUL, UKSW, PAT. Działają Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i uczelnie jezuickie: warszawskie "Bobolanum" i krakowskie "Ignatianum". Łącznie mamy więc w Polsce dziesięć katolickich wydziałów teologii, do których trzeba doliczyć działające w wielu diecezjach instytuty teologiczne czy katechetyczne, a także 38 diecezjalnych Wyższych Seminariów...

6590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]