Reklama

Telewizjofobia

Telewizjofobia

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Czy to nie religijna telewizjofobia każe sprzeciwiać się przekazowi celebracji liturgii eucharystycznej przez telewizję? Opór Ireneusza Cieślika przeciwko transmisjom Eucharystii podziela być może jakaś liczba katolików, ale z pewnością o wiele liczniejsze jest grono tych, którzy są za nią wdzięczni.
O

O problemach, jakie stwarza transmisja Mszy, mówił nie tylko ks. René Laurentin. Zajmował się nimi także np. włoski liturgista Rinaldo Falsini. Episkopat Włoch udzielił wskazań dotyczących tych transmisji, natomiast episkopaty krajów języka niemieckiego wydały obszerny, liczący 180 stron dokument na temat transmisji Mszy św. w radio i TV.

Nie unikać mediów

O obecności w telewizji Mszy św. mówią też dokumenty Stolicy Apostolskiej. Instrukcja “Eucharisticum mysterium" z 1967 r. podkreśla, że tam, gdzie Msza św. jest transmitowana przez radio czy telewizję, winno się czuwać, aby modlitwa i uczestnictwo obecnych nie były przez to zakłócone, a samo odprawianie winno być w takiej oprawie, by stało się wzorem sprawowania Mszy św. (por. nr 22). Instrukcja “Inaestimabile donum" z 1980 r. zaznacza, że “szczególną czujność i specjalną...

9378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]