Reklama

Taniec z karabinem

Taniec z karabinem

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Samuel Maoz zaprasza do emocjonalnego fokstrota: krok w przód, krok w bok, krok w tył... Dostajemy naraz wszystkie odcienie rozpaczy, a za chwilę, za pomocą wisielczego humoru, następuje gwałtowne rozładowanie.
Kadr z filmu „Fokstrot” MATERIAŁY PRASOWE
T

Taką historię mógłby wymyślić tylko ktoś obdarzony chochlikowatą wrażliwością Etgara Kereta. Otóż w pewnej żydowskiej rodzinie od dziesięciu pokoleń przechowuje się starą hebrajską Biblię. Przetrwała Holokaust i jest przekazywana synom w dniu, kiedy stają się żołnierzami. Ale jeden z nich mając 13 lat zakochuje się do szaleństwa w dziewczynie z rozkładówki i sprzedaje rodzinną relikwię w zamian za rozbierany magazyn. Od tej pory to właśnie archiwalny „świerszczyk” z 1970 r. stanie się dla rodziny Feldmanów symbolem męskiej sztafety pokoleń.

Opowieść tę słyszymy mniej więcej w połowie filmu „Fokstrot” Samuela Maoza. 20-letni kapral Jonathan Feldman zabawia nią znudzonych towarzyszy broni na izraelskim posterunku gdzieś na pustyni. Kamera spoziera przez wyrwę w żelbetonowym murze, podkreślając na każdym kroku beckettowski surrealizm ich położenia. Dla zabicia czasu chłopcy grają...

5981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]