Reklama

Ta, która wie

Ta, która wie

19.03.2018
Czyta się kilka minut
Gdy Jagoda Szelc odbierała nagrodę za scenariusz i za debiut na ostatnim festiwalu w Gdyni, mówiono o niej: wiedźma, szamanka, szeptucha.
Kadr z filmu „Wieża. Jasny dzień” AGAINST GRAVITY
O

Obskurancki czy dotykający tajemnicy? Hochsztaplerski czy raczej szamański? Wyrafinowany, a może jednak naiwny? Sama rozpiętość opinii na temat filmowego debiutu Jagody Szelc zachęca, by zwrócić nań uwagę.

Trudno jednak wyobrazić sobie mocniejsze wejście na coraz bardziej stabilny, choć dosyć płaski grunt dzisiejszego kina polskiego.

Gdyby chcieć opisać film „Wieża. Jasny dzień” jednym tylko słowem, byłoby to „zaburzenie”. I nie chodzi tu o psychiczne odstępstwa od normy, choć zapewne wielu spośród bohaterów Szelc przydałaby się solidna terapia.

Od pierwszych scen, podczas których obserwujemy spotkanie rodzinne i przygotowania do religijnej uroczystości, w obrazku pojawiają się kolejne pęknięcia. Już podczas prologu, gdy kamera śledzi z góry samochód wiozący gości, dostajemy czytelny sygnał, że ambicje filmu nie są przyziemne. Dużo też się dzieje w warstwie...

6135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]