Reklama

Ładowanie...

Szykowne szkielety [Sztuka Powszechnie Nieznana #36]

Szykowne szkielety [Sztuka Powszechnie Nieznana #36]

23.02.2023
Czyta się kilka minut
W czerwcu 1578 roku robotnicy pracujący w pobliżu Porta Salaria w Rzymie przypadkowo wykopali wejście do podziemi – i w ten sposób odkryto wejście do antycznych katakumb, gdzie spoczywało wiele szczątków pierwszych chrześcijan. W czasach kontrreformacji z odkrycia tego Kościół Katolicki czerpał pełnymi garściami, wysyłając całe szkielety jako relikwie wczesnochrześcijańskich męczenników do kościołów w Europie Środkowej, by wbrew protestantom krzewić kult świętych. Szkielety te były odziewane w stroje wysadzane klejnotami i eksponowane w szklanych trumnach - do dziś znajdziemy tak prezentowane szczątki w wielu kościołach w Niemczech, Austrii czy Czeskiej Republice.
Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana

Posłuchaj

S

Sztuka Powszechnie Nieznana” to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W trzydziestym szóstym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o szczątkach rzymskich męczenników w kościołach w Retzu w Dolnej Austrii i w Znojmie na południowych Morawach.

Ilustracje do tego odcinka:


Wnętrze kościoła dominikanów w Retzu, fot. M. Łanuszka

Ołtarz ze szczątkami św. Placidusa w kościele dominikanów w Retzu, fot. M. Łanuszka

św. Placidus, patron miasta Retz, fot. M. Łanuszka

Kościół św. Mikołaja w Znojmie, fot. honzakral2

Św. Bonifacy męczennik w kościele św. Mikołaja w Znojmie, fot. VitVit

Św. Bonifacy męczennik w kościele św. Mikołaja w Znojmie, fot. M. Łanuszka

Loucký klášter i kościół Wniebowzięcia NMP i św. Wacława w Znojmie, fot Pudelek (Marcin Szala)

Św. Severus męczennik w kościele Wniebowzięcia NMP i św. Wacława w Znojmie, fot. M. Łanuszka

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter