Reklama

Ładowanie...

Sztuka życia i walki

Sztuka życia i walki

24.05.2011
Czyta się kilka minut
Budynek VI Liceum im. Jana Długosza w Szopienicach (dziś jest to część Katowic) powstał w 1904 roku z przeznaczeniem na szkołę żeńską.
U

Umieszczone na nim płaskorzeźby upamiętniają sztuki, których się tu uczono: rzemiosła i prowadzenia domu. Wisząca przy wejściu tablica przypomina też, jaką sztuką było przeprowadzenie zwycięskiego powstania. Na początku maja 1921 roku budynek stał się siedzibą Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych. Stąd płynęły najważniejsze rozkazy i depesze, tutaj odbywały się kluczowe pertraktacje i negocjowano warunki złożenia broni. To w salach tej szkoły, śledząc uważnie poczynania oddziałów niemieckich, oświadczenia zachodnich dyplomatów oraz wsłuchując się w nastroje Śląska, decydowano, kiedy powstanie przerwać. Dziś szkoła ma izbę regionalną, swoje minimuzeum. Brak pamiątek po militarnym zrywie, są za to śląskie stroje i przedmioty codziennego użytku, bardziej związane z tętniącym na Śląsku codziennym życiem. Z tą zwyczajnością, którą, swego czasu, trzeba było odzyskać przez walkę.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]