Reklama

Szpiegostwo wśród przyjaciół

Szpiegostwo wśród przyjaciół

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Sugerowanie, że USA – prowadzące wywiad elektroniczny w Europie – stały się ostoją bezprawia i głównym wrogiem wolności, trąci hipokryzją. Tajne służby krajów europejskich prowadzą taką samą działalność. Także w USA.
Z

Zaledwie trzy tygodnie minęły, gdy Barack Obama – oklaskiwany entuzjastycznie przez berlińczyków pod Bramą Brandenburską – zdjął ostentacyjnie marynarkę ze słowami, że będąc „wśród przyjaciół” można pozwolić sobie na ubiór mniej formalny. Dziś Niemcy i inni Europejczycy zadają sobie pytanie: czy przyjaciołom wolno szpiegować przyjaciół w sposób tak rozległy i bezwstydny, jak czynili to – i być może nadal czynią – Amerykanie?

YES, WE SCAN!

Już wtedy, kiedy Obama przemierzał ulice Berlina, na trasie jego przejazdu można było dostrzec pojedyncze symptomy protestu przeciw działalności amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), dopiero co ujawnionej przez Edwarda Snowdena – jej zbiegłego ze Stanów agenta. Na jednym z plakatów widniało hasło: „Yes, we scan!” (w wolnym przekładzie: „Tak, szpiegujemy!”), parafrazujące słynny slogan wyborczy...

6994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]