Reklama

Szkocja: podpaski prawem, nie luksusem

Szkocja: podpaski prawem, nie luksusem

22.08.2017
Czyta się kilka minut
Skarpetki, gazety, strzępy starych ubrań, papier toaletowy – tego podczas miesiączki używają kobiety, których nie stać na podpaski i tampony.
M

Młode dziewczyny z braku środków higienicznych w okresie menstruacji nie chodzą do szkoły; inne muszą prosić o ich zakup swoich nauczycieli.

Period poverty, czyli ubóstwo związane z miesiączką, obecne jest także w wysokorozwiniętych krajach Europy Zachodniej. W Szkocji, skąd pochodzą powyższe przykłady (powstało już kilka raportów o tym, jak wygląda tam comiesięczna rzeczywistość kobiet, w tym ubogich i młodych), władze chcą rozwiązać ten problem poprzez udostępnianie podpasek i tamponów za darmo. Właśnie rozpoczynają się konsultacje nad ustawą. Posłanka Monica Lennon ze Szkockiej Patii Pracy, prowadząca te konsultacje, powtarza, że dostęp do produktów higienicznych powinien być podstawowym prawem.

W lipcu tego roku szkocki rząd ogłosił projekt pilotażowy w Aberdeen – w jego ramach tysiąc kobiet i młodych dziewczyn o niskich dochodach przez pół roku będzie otrzymywać środki higieniczne finansowane przez władze. Pełna realizacja inicjatywy może poprawić komfort życia wielu kobiet. I nie chodzi tylko o zdrowie czy fizyczne aspekty menstruacji. Bo nikt nigdy nie powinien czuć się wykluczony z powodu tego, jak funkcjonuje jego organizm. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To, że ktoś nie ma funta na tampony oznacza też, że nie ma go na chusteczki, papier toaletowy, żel pod prysznic. A co gorsza, że nie ma też na jedzenie. To problem szerszy, jakość życia nie zmieni się, kiedy dziewczyna dostanie darmowe podpaski a dalej będzie bez pracy i pieniędzy na obiad. Jakkolwiek inicjatywa ważna, szczególnie dla osób bezdomnych to jest problem często pomijany w pomocy jaką dostają
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]