Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szkocja: podpaski prawem, nie luksusem

Szkocja: podpaski prawem, nie luksusem

22.08.2017
Czyta się kilka minut
Skarpetki, gazety, strzępy starych ubrań, papier toaletowy – tego podczas miesiączki używają kobiety, których nie stać na podpaski i tampony.
M

Młode dziewczyny z braku środków higienicznych w okresie menstruacji nie chodzą do szkoły; inne muszą prosić o ich zakup swoich nauczycieli.

Period poverty, czyli ubóstwo związane z miesiączką, obecne jest także w wysokorozwiniętych krajach Europy Zachodniej. W Szkocji, skąd pochodzą powyższe przykłady (powstało już kilka raportów o tym, jak wygląda tam comiesięczna rzeczywistość kobiet, w tym ubogich i młodych), władze chcą rozwiązać ten problem poprzez udostępnianie podpasek i tamponów za darmo. Właśnie rozpoczynają się konsultacje nad ustawą. Posłanka Monica Lennon ze Szkockiej Patii Pracy, prowadząca te konsultacje, powtarza, że dostęp do produktów higienicznych powinien być podstawowym prawem.

W lipcu tego roku szkocki rząd ogłosił projekt pilotażowy w Aberdeen – w jego ramach tysiąc kobiet i młodych dziewczyn o niskich dochodach przez pół roku będzie otrzymywać środki higieniczne finansowane przez władze. Pełna realizacja inicjatywy może poprawić komfort życia wielu kobiet. I nie chodzi tylko o zdrowie czy fizyczne aspekty menstruacji. Bo nikt nigdy nie powinien czuć się wykluczony z powodu tego, jak funkcjonuje jego organizm. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, debiutowała w 2014 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To, że ktoś nie ma funta na tampony oznacza też, że nie ma go na chusteczki, papier toaletowy, żel pod prysznic. A co gorsza, że nie ma też na jedzenie. To problem szerszy, jakość życia nie zmieni się, kiedy dziewczyna dostanie darmowe podpaski a dalej będzie bez pracy i pieniędzy na obiad. Jakkolwiek inicjatywa ważna, szczególnie dla osób bezdomnych to jest problem często pomijany w pomocy jaką dostają
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]