Reklama

Listy do umarłej

Listy do umarłej

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Cieniom L.R. poświęcił Jerzy Stempowski Esej dla Kassandry z tomu wydanego w 1961 roku w Instytucie Literackim. Tytułowa zjawa (ombre) z pisanego po francusku i niedawno odnalezionego dziennika pierwszych lat wojny to właśnie L.R. z tamtej dedykacji: Ludwika (Wichuna) Rettingerowa.

“Pan Jerzy - pisała Halina Micińska-Kenarowa, której pierwszy mąż, filozof Bolesław Miciński, należał do kręgu Stempowskiego - mieszkał na ulicy Flory nr 1, u bezdzietnej pary przyjaciół. Była to najpiękniejsza para ludzi, jakich w życiu spotkałam...". Portretując Mieczysława i Ludwikę Rettingerów, Micińska-Kenarowa wspomina o chorobie nowotworowej pani Wichuny, o szczególnej więzi między nią a Stempowskim, a także o jego wiedzy medycznej. On sam pisał po wojnie do Krystyny Marek o swojej roli w “utrzymywaniu przy życiu chorej na raka kobiety, do której byłem niezmiernie przywiązany. To utrzymanie jej przy życiu przez blisko 13 lat było moim arcydziełem, chef-d’oeuvre, capolavoro, najbardziej udanym i niewiarygodnym przedsięwzięciem, podjętym wbrew wszelkim rozumnym obliczeniom".

We wrześniu 1939 Rettingerowie i Stempowski uciekając z Warszawy znaleźli...

7713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]