Reklama

Szczęśliwa nienowoczesność

Szczęśliwa nienowoczesność

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Wznowienie po ponad 300 latach oryginalnej formy "Mieszczanina szlachcicem", którego Molier napisał z królewskim kompozytorem Lullym, to mistrzowskie odtworzenie barokowego teatru: jego aktorstwa, kolorystyki, a nawet oświetlenia.
W

W rozmowie, która wkrótce ukaże się w "Tygodniku", Christopher Hogwood nie bez żalu stwierdził, że do realizacji dawnych dzieł "mamy historyczne instrumenty, historyczne edycje utworów i techniki gry, mamy historycznych tancerzy, ale nie mamy historycznego teatru".

Klawesynista i dyrygent Hogwood, jedna z najbardziej zasłużonych postaci nurtu ożywiania muzyki dawnej przez rekonstruowanie jej autentycznego brzmienia, oczywiście nie jest i nie będzie autorytetem dla wyznających diametralnie odmienne zasady "postępowych" reżyserów. Dla Hogwooda, jak i w ogóle dla muzyków, najważniejsze jest dzieło, jego kształt zaprojektowany przez twórców i zaklęty w pozostałym po nich zapisie. Interpretacja to wydobycie sensów z tak zachowanego utworu, odczytanie ich słowo po słowie, nuta po nucie oraz - patrząc wnikliwie - kontekst po kontekście. Podejście takie zakłada coś,...

4814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]