Reklama

Sygnał z Austrii

Sygnał z Austrii

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Kryzys uchodźczy może wpłynąć na kształt sceny politycznej w Europie: tak interpretowany jest wynik wyborów w austriackim landzie Oberösterreich (Górna Austria, ze stolicą w Linzu).
W

W głosowaniu do landowego parlamentu prawicowo-populistyczna Partia Wolnościowa (FPÖ) podwoiła poparcie, zdobywając ponad 30 proc. głosów. Natomiast tradycyjne partie – socjaldemokraci i konserwatyści – poniosły duże straty. Prawdopodobnie landem rządzić będzie teraz „koalicja przegranych”: konserwatystów, socjaldemokratów i zielonych (ci ostatni obronili stan posiadania).
Powszechna jest opinia, że „wolnościowcy” zawdzięczają swój sukces zmianie nastrojów, spowodowanej napływem imigrantów i uchodźców. Choć Austria traktowana jest przez nich raczej jako kraj tranzytowy w drodze do Niemiec czy Szwecji, a polityka azylowa to kompetencja władz centralnych w Wiedniu, ten temat zdominował landową kampanię: FPÖ postulowała lepszą ochronę granic i ograniczenie imigracji oraz ostrzegała przed wzrostem bezrobocia i przestępczości.
Dla konserwatystów i socjaldemokratów, którzy w Wiedniu tworzą „wielką koalicję” rządzącą Austrią, to poważny sygnał ostrzegawczy. Tym bardziej że to już trzecie w tym roku wybory landowe – po majowych w Styrii i Burgenladzie – w których obie partie poważnie tracą, a zyskują „wolnościowcy”. Z napięciem oczekiwany jest wynik wyborów w Wiedniu, gdzie 11 października burmistrz-socjaldemokrata może stracić stanowisko na rzecz konkurenta z FPÖ. Gdyby tak się stało, byłoby to „trzęsienie ziemi” – dotąd stolica była bastionem lewicy. ©℗

Na podst. NZZ, SPON

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]