Reklama

Świętości świeckich

Świętości świeckich

03.02.2014
Czyta się kilka minut
Ojciec Paweł Kozacki, nowy prowincjał polskich dominikanów: W wielu dziedzinach życia dominuje antyintelektualizm. Kiedy przeczytałem „Kod Leonarda da Vinci”, zrozumiałem, że wielu ludzi swoje wątpliwości w wierze opiera na tej jednej książce.
Fot. Krzysztof Nowak
A

ARTUR SPORNIAK: Jakie najpilniejsze wyzwania stoją przed Kościołem w Polsce?
O. PAWEŁ KOZACKI:
To, co było przez dziesiątki lat siłą polskiego Kościoła, czyli powiązanie elementów patriotycznych z wiarą i kładzenie nacisku na jej społeczny wymiar, jest poddawane przez współczesny świat poważnej próbie. Przed nami stoi zadanie takiego przeformułowania naszego wyznawania wiary, żeby we wspólnocie Kościoła bardziej oprzeć się na indywidualnym doświadczeniu Chrystusa. Im bardziej będziemy potrafili pokazywać żyjącego Chrystusa i żyć w Jego bliskości, tym łatwiej wyniknie z tego wszystko inne. To jest dla mnie podstawowe dzisiaj wyzwanie.
Rozumiem, że nie chodzi o usunięcie związków naszej polskiej wiary z patriotyzmem, tylko o przewartościowanie priorytetów.
Właśnie – chodzi o przeniesienie drugorzędnych spraw na dalszy plan. Oczywiście...

14442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]