Reklama

Świat w oczach Ameryki

Świat w oczach Ameryki

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Analitycy amerykańskiej polityki zagranicznej mają ręce pełne roboty. Nieodmiennie wiodącym tematem jest kwestia, czy wycofać się z Iraku? Tymczasem Chiny drugi raz wysyłają na orbitę załogowy statek kosmiczny; to wprawdzie fakt symboliczny, ale pokazujący ponownie, że Państwo Środka stało się liczącym aktorem sceny międzynarodowej. Wreszcie, nie bez echa pozostaje fiasko konstytucji UE - z perspektywy USA ni to przyjaciela, ni to oponenta. Sprawom tym poświęcony jest jesienny numer kwartalnika THE NATIONAL INTEREST.
P

Przygotowaniem gruntu pod wycofanie z Iraku zajmują się Nikolas K. Gvodsdev i Paul J. Saunders w artykule wstępnym pt. “Definiując zwycięstwo": “USA są w stanie odnieść »realistyczne zwycięstwo« bez wybijania do nogi wszystkich rebeliantów" - piszą autorzy, dowodząc, że rozwiązaniem nie jest ani natychmiastowe porzucenie Iraku, ani znane stwierdzenie, że Stany wycofają się, gdy Irakijczycy będą umieli o siebie zadbać. To drugie jest o tyle zwodnicze, że zwalnia Irakijczyków z odpowiedzialności. A co Gvodsdev i Saunders rozumieją przez “realistyczne zwycięstwo"? Wbrew “nadętej retoryce, według której zwycięstwem może być jedynie pełna demokracja jeffersońska nad Tygrysem", przekonują: “wystarczą minimalne standardy pluralizmu, aby podkopać lokalne wsparcie dla terrorystów".

Szerzenie demokracji nie ma podstaw w amerykańskiej tradycji - z taką zaskakującą tezą...

4915

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]