Reklama

Świat spustoszony

Świat spustoszony

13.01.2009
Czyta się kilka minut
W.G. Sebald: PIERŚCIENIE SATURNA. ANGIELSKA PIELGRZYMKA
O

Ostatnia z czterech powieści niezwykłego pisarza, zmarłego przedwcześnie przed ośmiu laty, wydana w 1995 roku, przed przełożonym już u nas "Austerlitzem". Tym razem osią narracji jest piesza wędrówka przez wschodnioangielskie hrabstwo Suffolk, podjęta latem 1992, pod znakiem Syriusza - Psiej Gwiazdy. Od pierwszych zdań o miarowej, hipnotycznie działającej kadencji wkraczamy w świat odległy od wyobrażeń idyllicznej angielskiej prowincji.

Przemierzamy krainę naznaczoną fizyczną destrukcją i duchowym osamotnieniem. Pejzaż zewnętrzny przenika się z wewnętrznym; tytułowy Saturn uważany jest przecież za planetę melancholików. Wśród bohaterów książki znaleźli się pisarze dotknięci tą przypadłością: Chateaubriand - który po Rewolucji trafił do Suffolk i przeżył tu nieszczęśliwą miłość, a także dwaj inni mieszkańcy hrabstwa, Swinburne i Edward FitzGerald, autor...

4358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]