Reklama

Świadek

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko: BOHATER Z CIENIA. LOSY KAZIKA RATAJZERA
W

W rocznicowym amoku, jaki ostatnio ogarnął Polskę, o tej akurat rocznicy niewielu pamiętało. Niech więc o powstaniu w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, przypomni ta książka. Jej bohater to jeden z ostatnich świadków tamtych wydarzeń. Świadek niezwykły.

Szymon (Simcha) Ratajzer, rocznik 1924, chłopak z Czerniakowa („Czerniaków to była dzielnica pierwsza klasa!” – powie po latach), pierworodny syn pobożnego chasyda, prawnuk właścicielki knajpy na Powiślu, po blondwłosej i niebieskookiej matce obdarzony został tak zwanym „dobrym wyglądem”. Pojęcie, które pojawiło się podczas niemieckiej okupacji, jest tu jednym ze słów-kluczy, opisujących świat, w którym kolor włosów i oczu, akcent i sposób mówienia decydowały często nie tylko o czyimś konkretnym losie, ale i o losach innych. Jak w przypadku ostatnich powstańców getta, których wyprowadzenie kanałami...

4319

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]