Reklama

Stowarzyszenie Wiosna: pomoc ważniejsza

Stowarzyszenie Wiosna: pomoc ważniejsza

18.02.2019
Czyta się kilka minut
Ostatnie tygodnie w stowarzyszeniu Wiosna to kolejny przykład (po zbiórce na Europejskie Centrum Solidarności), że coraz większe wsparcie Polaków, także w kryzysie, otrzymują organizacje, które współtworzą społeczeństwo obywatelskie.
W

Widać to było pod koniec 2018 r., już po materiale Onetu, w którym padły oskarżenia o mobbing w Wiośnie, wśród nich także o mobbing szczególny, bo oparty na zaufaniu, jakim można darzyć szefa-duchownego (oskarżony przez współpracowników ks. Jacek Stryczek zrezygnował z bycia prezesem zarządu, zastąpiła go Joanna Sadzik).

Wtedy ludzie Wiosny obawiali się, czy tuż przed finałem sztandarowej akcji Stowarzyszenia – Szlachetnej Paczki – zostaną z nimi sponsorzy, a także – czy po kolejnych doniesieniach medialnych zaufają im darczyńcy.

Sponsorzy zostali, darczyńcy zaufali. Pomoc o wartości 47 mln zł trafiła do blisko 17 tys. rodzin, zaangażowało się 13 tys. wolontariuszy i 560 tys. darczyńców.

Tym groźniejszy dla Wiosny jest kolejny przewrót, tym razem związany z roszadami na stanowisku prezesa. Streszczając: walne zgromadzenie najpierw odwołało Joannę Sadzik z tej funkcji i na jej miejsce powołało ks. Grzegorza Babiarza, a po tygodniu – tym razem w składzie poszerzonym o ludzi zaangażowanych w codzienną pracę w Wiośnie – przywróciło na stanowisko Sadzik (ks. Babiarz decyzję uznaje za nieważną).

Paradoksalnie to właśnie teraz okaże się, czy niszczona wewnętrznie organizacja niosąca pomoc przetrwa. Pokażą to najbliższe tygodnie, m.in. dochód z przekazywania 1 proc. z podatków. ©℗

Czytaj także: Szlachetna Paczka uzyskała pełnoletniość

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]