Reklama

Szlachetna Paczka uzyskała pełnoletność

Szlachetna Paczka uzyskała pełnoletność

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Ruszyła 18. edycja Szlachetnej Paczki. 17 listopada otwarto bazę rodzin, do których trafi pomoc w tym roku. Ten rok jest dla akcji szczególny.
P

Po kryzysie wizerunkowym spowodowanym pojawieniem się oskarżeń o stosowanie mobbingu przez twórcę Szlachetnej Paczki, ks. Jacka Stryczka, przyszłość inicjatywy stanęła pod znakiem zapytania. Już teraz jednak widać, że Paczka całkiem dobrze radzi sobie z trudnościami. „Jeżeli chodzi o partnerów, musieliśmy ich na nowo przekonywać do siebie. Jednocześnie wszyscy zostali” – mówiła Joanna Sadzik, następczyni ks. Stryczka w kierowaniu Stowarzyszeniem „Wiosna”, organizatorem Paczki. Koordynatorka ds. mediów Katarzyna Kowalska poinformowała „Tygodnik”, że jest już komplet wolontariuszy. To druga ważna informacja: udało się utrzymać aktywność na dotychczasowym poziomie 12 tys. wolontariuszy, choć jeszcze na początku września sądzono, że będzie ich o 2 tys. więcej.

Po trzech dniach licznik na stronie Szlachetnej Paczki wskazywał 9159 rodzin w potrzebie, w tym 5376 znalazło już darczyńców. Dynamika deklarowania pomocy rokuje zatem dobrze. W zeszłym roku Szlachetna Paczka połączyła 810 tys. ludzi. Wolontariusze przekazali paczki dla 20 tys. rodzin od 700 tys. darczyńców o łącznej wartości 54 mln złotych.

Także zbiorcze dane robią wrażenie: przez 18 lat w akcję włączyło się 4 mln osób, a łączna wartość pomocy – przekazanej ponad 150 tysiącom rodzin w potrzebie – przekroczyła ćwierć miliarda złotych. Paczka osiągnęła prawdziwą pełnoletność, czyli uniezależniła się od swego twórcy. ©℗

Czytaj także:

Błażej Strzelczyk: Ludzie "Szlachetnej Paczki"

Przemysław Wilczyński: Sprawa księdza Stryczka

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]