Reklama

Ładowanie...

Starzy i nowi lokatorzy

02.11.2011
Czyta się kilka minut
Nie podzielam tezy, że katolicy znad Wisły niosą zlaicyzowanej Europie kaganek religijnej oświaty. W naszym społeczeństwie zapala się sporo sygnałów alarmowych.
T

To nie przypadek, że pojęcie "nowej ewangelizacji" bł. Jan Paweł II wprowadził podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Gest proroczy? Myślę, że tak. Papieskie "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" było błaganiem zarówno o wolność, jak i o kolejne zesłanie Ducha, które miałoby odświeżyć u nas chrześcijaństwo.

Jak zwykle zgadzamy się z Papieżem pojęciowo - jak ująłby to bł. John H. Newman - czyli na poziomie intelektu. Bo przecież nie wypada myśleć inaczej. Ale brakuje przyobleczenia tej zgody w ciało.

W "Redemptoris missio" Jan Paweł II zaznacza, że w reewangelizacji chodzi o głoszenie Dobrej Nowiny "w krajach o chrześcijaństwie starej daty (...), gdzie całe grupy ochrzczonych utraciły żywy sens wiary albo wprost nie uważają się już za członków Kościoła, prowadząc życie dalekie od Chrystusa i od Jego Ewangelii"....

5572

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]