Reklama

Ładowanie...

Sprawiedliwie o "Sprawiedliwych"

21.11.2004
Czyta się kilka minut
Ze względu na wagę jerozolimskiego sympozjum Poświęcenie i humanizm czuję się w obowiązku sformułować kilka korygujących i uściślających uwag do relacji p. Andrzeja Niziołka Polskie drzewka, polskie tablice (TP nr 43/04). Najpierw jednak - nieco historii.
2

24 marca 1963 r. ogłosiłem w “Tygodniku Powszechnym" ankietę pod hasłem “Ten jest z ojczyzny mojej" (zaczerpniętym - za zgodą autora - z głośnego wiersza Antoniego Słonimskiego), poświęconą problematyce pomocy świadczonej przez Polaków Żydom zagrożonym śmiercią w warunkach okupacji niemieckiej. Ankieta, ogłoszona w niespełna osiemnaście lat po zakończeniu II wojny światowej, a więc za świeższej jeszcze pamięci świadków, spowodowana była przede wszystkim chęcią uczciwszego zarysowania obrazu prawdy historycznej.

Dopiero co, bo w grudniu 1961 r., skazany został przez sąd w Jerozolimie na śmierć, a 1 czerwca 1962 r. stracony, Adolf Eichmann, pułkownik SS odpowiedzialny za organizację transportów Żydów na śmierć do obozów zagłady, w tym do Auschwitz-Birkenau. Proces Eichmanna poruszył opinię światową i wzbudził znaczne zainteresowanie tą właśnie straszną kartą historii II wojny. W...

8305

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]