Reklama

Spotkanie z sobą

Spotkanie z sobą

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Nowa książka Joanny Olczak-Ronikier to saga kilku pokoleń polskich obywateli, którzy określali się zarazem jako Polacy i jako Żydzi. Ta podwójna tożsamość w żadnej z epok nie ułatwiała im życia.
Joanna Olczak-Ronikier Fot. Daniel Malak / ZNAK
P

Pierwszego sierpnia 1939 r. Hanna Mortkowicz-Olczakowa popycha ciężkie drzwi banku i wychodzi na warszawską ulicę, oddychając z ulgą. Spłaciła ostatnią ratę długu firmy księgarskiej – kilka lat wcześniej, załamany sytuacją finansową firmy, jej ojciec, znany wydawca, targnął się na życie. Razem z matką przejęły przedsiębiorstwo i wyprowadziły je na prostą. Hanna jest z siebie zadowolona. Ma 36 lat, kilkuletnią córkę Joasię, niedawno się rozwiodła. Jakby zaczynała właśnie kolejny etap. Ale w powietrzu wisi już wojna.

Nowy rozdział zacznie się więc dopiero pięć lat później i będzie zupełnie inny, niż sobie go wyobrażała.
Teraz zrekonstruuje go pieczołowicie jej córka – Joanna Olczak-Ronikier – i na podstawie przechowywanych zapisków, zdjęć i korespondencji przedstawi przebieg wypadków w swojej najnowszej książce pt. „Wtedy. O powojennym Krakowie”. Poprzednia, opowiadająca...

12331

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]