Reklama

Spór o Święte Miasto

Spór o Święte Miasto

29.01.2018
Czyta się kilka minut
Problem Jerozolimy musi być odpolityczniony, należy proklamować ją stolicą trzech religii monoteistycznych – oświadczył patriarcha Aram I, ormiańsko-apostolski katolikos Cylicji, podczas konferencji poświęconej przyszłości Świętego Miasta.
Stare miasto w Jerozolimie, styczeń 2018 r. DIEGO CUPOLO / NURPHOTO / GETTY IMAGES
I

Izraelska okupacja Jerozolimy i polityka zmiany jej statusu prowadzą do demograficznych zmian, w wyniku których znacząco spada tam liczba chrześcijan i muzułmanów – dodał zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego podczas konferencji w Kairze (17-18 stycznia). – Legitymizacja okupacji jest wbrew prawu międzynarodowemu.

Arabskie korzenie Al-Quds?

Przesłanie do obradujących wystosował papież Franciszek, apelując o powrót do rozmów między Żydami i Palestyńczykami: „Celem dialogu musi być pokojowe współistnienie dwóch państw w granicach wzajemnie uzgodnionych ze sobą i uznanych przez wspólnotę międzynarodową, z pełnym poszanowaniem szczególnej natury Jerozolimy, której znaczenie wykracza poza wszelkie kwestie terytorialne. Tylko specjalny status, także gwarantowany międzynarodowo, może zabezpieczyć jej tożsamość”.

Konferencja, zorganizowana w odpowiedzi na...

5222

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]