Reklama

Spór o konstytucję Europy

Spór o konstytucję Europy

15.06.2003
Czyta się kilka minut
K

Kilkanaście dni: tyle czasu zostało Konwentowi Europejskiemu na dopracowywanie projektu unijnej konstytucji (która kiedyś dotyczyć będzie także Polski), a nic nie wskazuje, by udało się znaleźć kompromis. Kiedy bowiem prezydium Konwentu i jego szef, Valery Giscard d'Estaing, zaprezentowali projekt, jaki zamierzają przedłożyć tzw. Konferencji Międzyrządowej - na niej państwa Unii mają dyskutować nad propozycją Konwentu - wywołał on liczne sprzeciwy. I to nie tylko w Watykanie, który kwestionował preambułę, pozbawioną wzmianki o chrześcijaństwie.

Sceptycznie zareagowali też Brytyjczycy. TIMES krytykuje: „O ile konstytucja USA jest krótka i napisana miejscami stylem wręcz lirycznym, co jest godne uznania, o tyle konstytucja Unii proponowana przez Konwent jest długa i promieniuje podobnym urokiem literackim, co instrukcja montażu mebli. Przepychanki w Konwencie zaowocowały...

4505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]