Reklama

Spektakl bez powodu

Spektakl bez powodu

14.06.2006
Czyta się kilka minut
"Strefa działań wojennych jest kolejną, ostatnią w tym sezonie premierą w ramach TR/PL. To spektakl ambitny i ryzykowny, poszukujący oryginalnego języka teatralnego. Poszukujący, niestety, bezskutecznie.
Agnieszka Podsiadlik i Rafał Maćkowiak /fot. S. Okołowicz
D

Dramat Michała Bajera to rozpisany na trzy głosy dialog pozbawiony linearnej fabuły, chronologii, pełnowymiarowych bohaterów. Nawet nie dialog, ale trzy niezależne monologi, które przeplatają się ze sobą i tylko miejscami zazębiają w krótkie rozmowy. Z rozsypanych, niedokończonych, często urwanych w połowie zdań możemy wyłowić zarys poszczególnych wydarzeń, odszyfrować zależności łączące bohaterów - jednak rezultat będzie tylko fragmentaryczny. W dramat Bajera nie wpisana jest bowiem żadna konkretna, zamknięta historia. To mozaika złożona z okruchów codzienności, przypominająca trochę niektóre "metacodzienne" dramaty Helmuta Kajzara. Rwana, pozornie bezładna struktura dramatu odzwierciedla sposób percepcji bohaterów, ich bezradne poszukiwanie własnego miejsca w labiryncie trywialnych wydarzeń, którego nie sposób scalić ani ogarnąć.

Bajer wybrał formę...

5535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]