Reklama

Ładowanie...

Spécialité de la maison

Spécialité de la maison

26.06.2007
Czyta się kilka minut
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą ustawy o adwokaturze, która umożliwi ministrowi wprowadzenie maksymalnych stawek za usługi świadczone przez adwokatów. Z chaosu, jaki panował w III RP, którą rządzili postkomuniści, propagujący - o zgrozo! - liberalizm i gospodarkę wolnorynkową, wyłania się IV RP. Nowe państwo, które wydaje się wiosłować do PRL, gdzie "prawdziwi komuniści" upaństwowili wszystko - z wyjątkiem gospodarstw chłopskich i... adwokatury. Kraj, który przetrwał niejeden niemądry pomysł rządzących, przeżyje zapewne powrót do cen regulowanych. Mogą być natomiast ofiary pośród prawników amerykańskich i z krajów unijnych, którzy już teraz turlają się ze śmiechu, słuchając opowieści polskich kolegów o kolejnym polskim bublu prawnym. Osobiście nie mam nic przeciwko niemądremu prawu - wcześniej czy później i tak zostanie zmienione. Może nawet nie wejdzie w życie, w końcu Trybunał Konstytucyjny nadal działa. Dlatego zgadzam się na wdrożenie nowatorskich pomysłów, ale pod jednym warunkiem: w kraju tak demokratycznym jak Polska zmiany powinny objąć wszystkich usługodawców. Kochana władzo, zaspokój zawistnych - dokonaj powszechnej regulacji cen. Niech piekarz wie, że kajzerka nie może kosztować więcej niż 17 groszy. Niech szewc wie, że za zrobienie fleków może zainkasować nie więcej niż 15 i pół złotego. Niech dentysta zrobi nam plombę za 22 złote. Niech pół litra w luksusowym sklepie w Warszawie kosztuje tyle samo co w byłym gieesie we Włoszczowej. Ustalmy górne zarobki kopaczy piłki, dziennikarzy telewizyjnych i specjalistów zagranicznych, doradzających przy prywatyzacjach. Ustalmy jednolitą (czytaj: jedną) wywłaszczanych nieruchomości i metra kwadratowego mieszkania. Bo nic tak nie drażni jak hucpa deweloperów, którzy za metr mieszkania w Warszawie żądają po 20 tys. złotych, podczas gdy taki sam metr mieszkania w blokowisku na prowincji kosztuje jedynie złotych kilkaset.
K

Krzysztof Stępiński, adwokat, przez wiele lat sędzia w wydziałach karnych sądów warszawskich

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]