Reklama

Ładowanie...

Spakować życie do jednej walizki. Historie uchodźców z Ukrainy

Spakować życie do jednej walizki. Historie uchodźców z Ukrainy

08.03.2022
Czyta się kilka minut
Marek Rabij, reporter TP: "Na granicy widziałem pożegnania, z których każde może być ostatnie. Mężczyzna wyjmuje bagaże, ściska żonę, dzieci wieszają mu się na szyi. Zapewnia, że wszystko będzie dobrze, choć jego twarz mówi zupełnie co innego. Wsiada w samochód i odjeżdża, kobiety i dzieci idą w stronę Polski".

Posłuchaj

D

Do dnia publikacji tej rozmowy z Ukrainy uciekło przed wojną ponad dwa miliony ludzi. Milion dwieście tysięcy - do Polski. Ich historii na granicy polsko-ukraińskiej słuchał reporter "Tygodnika Powszechnego", Marek Rabij, z którym rozmawia Krzysztof Story. 

To opowieść o pożegnaniu z domem, którego być może już się nie zobaczy. O konieczności spakowania całego życia do małej walizki w 30 minut. O wycieńczającej podróży, emocjach i ludzkiej solidarności. O chaosie, który pozostawia za sobą wojna. 


PODKAST POWSZECHNY

JAK POMÓC UKRAINIE: rozmowa z Małgorzatą Olasińską-Chart z Polskiej Misji Medycznej.


W podkaście "Tygodnika Powszechnego" na bieżąco relacjonujemy sytuację w Ukrainie. Słuchajcie naszych korespondencji z Kijowa, rozmów z reporterami i ekspertami.


CZYTAJ TEŻ

MAREK RABIJ: Stojąc już w drzwiach mieszkania, spytałam męża, czy niczego nie zapomnieliśmy. „Musimy zapomnieć o wszystkim, co było do tej pory naszym życiem” – odpowiedział.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter