Reklama

Sopocki superhabitat Elvina Flamingo

Sopocki superhabitat Elvina Flamingo

02.05.2015
Czyta się kilka minut
Dom jest na wzgórzu, z widokiem na morze. We wzgórzu wydrążone piwnice. W piwnicach: superorganizm.
P

Pełna kultura. Culture po angielsku i francusku oznacza również „hodowla”. Sieciowy system inkubatorów wygląda absolutnie fascynująco. Superhabitat. Instalacja. Światy równoległe.

Artysta Elvin Flamingo dokonuje rzeczy niemożliwych. Tworzy wspólnie z mrówkami, współ-tworzy, nie jest demiurgiem, jest współuczestnikiem permanentnego aktu kreacji. Sukces został okupiony czterema nieudanymi próbami, zakończonymi śmierciami królowych. Praca zaplanowana została na wiele lat: 2012–2034 – z farmerkami uprawiającymi grzyb; 2013–2022 – z tkaczkami na drzewie chlebowym. Końcowe daty w przybliżeniu, zależy, ile pożyje królowa. Tak czy owak – sztuka długiego trwania... Nie-ludzka kultura.

Ostatnio pojawiły się jeszcze gmachówki: Camponotus vagus i Camponotus herculeanus. Łacina brzmi pięknie: Oecophylla smaragdina, Atta sexdens oraz ...

1942

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]