Reklama

Trzmiele czują ból, są gotowe ryzykować. Polski naukowiec odkrył złożoność mózgu owadów

29.07.2022
Czyta się kilka minut
Wykazaliśmy, że owady zdolne są znosić bardziej nieprzyjemne doznania, gdy starają się o wartościową nagrodę. Ich maleńkie mózgi mogą skrywać złożony umysł.
Trzmiel pije słodką wodę z rozgrzanej płytki. Część aparatury wykorzystanej w eksperymencie / fot. PIPPA AGER
I

Ich twarze to twarde, zrogowaciałe maski. Nigdy nie mąci ich najmniejszy grymas – ani radości, ani niezadowolenia. Na świat spoglądają nieprzeniknionymi, nieruchomymi aparatami wyposażonymi w setki malutkich soczewek, których nie przysłaniają powieki ani nie zraszają łzy. Jeżeli muszą się porozumieć, używają chemicznych kodów, niezrozumiałych dźwięków i złożonych tańców. Kiedy zatrzymują się w miejscu, to przeważnie tylko ruchy pary segmentowanych sensorów, którymi skanują otoczenie, zdradzają, że pulsuje w nich życie. Czy to jakieś maszyny? Może przybysze z obcych przestrzeni, którzy muszą chronić swoje ciała przed ziemskimi warunkami w szczelnych pancerzach? Nie, to nasi dalecy krewni. Starsi od nas (ewolucyjnie), bardzo prominentni krewni.

Owady opanowały każdy ziemski kontynent i są obecne niemal w każdym biomie. Mózgi owadów – bo nawet najmniejszy komar i najwątlejsza...

11656

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/nauka-19

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]