Reklama

Smutek i piękno

Smutek i piękno

26.04.2011
Czyta się kilka minut
W libijskiej Misracie zginął Tim Hetherington, fotograf, wielokrotny laureat nagrody World Press Photo. Miał 40 lat.
W

Wysoki i chudy jak żyrafa. Jego przyjaciele - mężczyźni - twierdzili, że był zniewalająco przystojny. Nie przyszło mi to do głowy. Ja zapamiętam jego spokojny, nieśmiały uśmiech i oczy, pełne dobroci. Żył intensywnie, ale nigdy nie odczułam, że nie ma czasu. Skupiony, miał w sobie jakąś skromność i delikatność. Wzbudzał zaufanie.

Po raz pierwszy spotkaliśmy się w Nowym Jorku w 2008 r., kilka dni po tym, jak dostał trzecią już nagrodę w konkursie World Press Photo. Wyróżniono jego zdjęcie przedstawiające amerykańskiego żołnierza w Afganistanie: żołnierz siedział samotnie, oparty o ścianę bunkra, i wielu fotoreporterów kręciło nosem - fotografia była ciemna, nieostra, niewiele się na niej działo. Hetherington tłumaczył mi, że to mało ważne; że współczesnej fotografii reportażowej brak czegoś ważnego, że nie potrafi ludzi poruszać, nie zmusza do myślenia.

...
4611

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]