Reklama

Śmierć na Ukajali

Śmierć na Ukajali

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Celina Mróz i Jarosław Frąckiewicz, doświadczeni podróżnicy, zostali zamordowani 27 maja w Peru, na terenie zajmowanym przez Indian. Choć najpewniej był to mord na tle rabunkowym, w wielu komentarzach na pierwszy plan wysuwano etniczny kontekst wydarzenia: Biali kontra Indianie.
W

W trakcie poszukiwania sprawców i badania okoliczności zbrodni media przekazywały różne hipotezy, dotyczące przebiegu tragedii i jej przyczyn. Niektórzy doszukiwali się winy u samych kajakarzy, podejrzewając ich o brak znajomości amazońskich realiów oraz poszanowania dla zwyczajów i kultury Indian. Inni - zwłaszcza w Peru - wykorzystali dramat polskiego małżeństwa, aby po raz kolejny przypiąć indigeneas (jak nazywa się rdzennych mieszkańców amazońskiej dżungli) łatę dzikusów i gorszych obywateli. Jednak największą popularność zdobyła hipoteza łącząca morderstwo białych turystów z funkcjonującą wśród Ashaninkas legendą o Gringos Pishtacos: białych bandytach, skradających się do rozsianych wzdłuż rzeki wiosek i mordujących Indian.

Dziś wiemy, że rzeczywistość była bardziej prozaiczna. Ostatnie doniesienia Tomasza Surdla, który z ramienia rodziny i przyjaciół...

2903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]