Reklama

Ładowanie...

Śmierć młodej Iranki

Śmierć młodej Iranki

19.09.2022
Czyta się kilka minut
ABEDIN TAHERKENAREH / EPA / PAP
W

Wzburzenie w Iranie po śmierci Mahsy Amini: 22-latka została zatrzymana przez policję obyczajową za „nieodpowiedni” ubiór (źle założoną chustę), po czym trafiła do szpitala, gdzie po kilku dniach w śpiączce zmarła. Policja twierdzi, że Mahsa dostała ataku serca, ­ale ­są podejrzenia, że ją pobito. Protestują media, obywatele w sieci („Włosy naszych dziewcząt zakrywa żałobny całun” – piszą piłkarze drużyny narodowej na Instagramie) i na ulicach; kilkadziesiąt osób zostało rannych podczas starć z policją. Od rewolucji islamskiej w 1979 r. Iranki muszą zakrywać włosy, ale wiele traktuje ten przepis luźno. Na zdjęciu: strona tytułowa irańskiego dziennika, 18 września 2022 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]