Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Śmierć kary śmierci

Śmierć kary śmierci

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Odejście od kary głównej przez Europę służy za przykład kolejnym krajom świata. Nawet w Chinach i Stanach Zjednoczonych wykonuje się coraz mniej egzekucji.
U

Ubiegły rok był pierwszym w historii Europy, kiedy nie wykonano ani jednego wyroku śmierci. W efekcie trwającego od kilkudziesięciu lat procesu legislacyjnego - a także, w mniejszym stopniu, zmian zachodzących w społeczeństwie - rezygnacja z kary głównej powoli staje się dogmatem, który w przyzwoitym towarzystwie nie podlega dyskusji.

I choć nie zanosi się na to, by w wyobrażalnej przyszłości egzekucje w majestacie prawa miały całkiem zniknąć z powierzchni ziemi, to widać, jak zmiany w Europie Zachodniej oddziałują na resztę świata.

Mniej szafotów

Obecnie karę śmieci stosuje 58 państw - w ciągu ostatniego dwudziestolecia ich liczba zmniejszyła się o ponad 40. Wśród nawróconych na abolicjonizm są kraje afrykańskie (ostatnio Liberia i Wybrzeże Kości Słoniowej), obu Ameryk (Kanada, Paragwaj, Meksyk), Azji i...

8480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]