Reklama

Śmierć kary śmierci

Śmierć kary śmierci

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Odejście od kary głównej przez Europę służy za przykład kolejnym krajom świata. Nawet w Chinach i Stanach Zjednoczonych wykonuje się coraz mniej egzekucji.
U

Ubiegły rok był pierwszym w historii Europy, kiedy nie wykonano ani jednego wyroku śmierci. W efekcie trwającego od kilkudziesięciu lat procesu legislacyjnego - a także, w mniejszym stopniu, zmian zachodzących w społeczeństwie - rezygnacja z kary głównej powoli staje się dogmatem, który w przyzwoitym towarzystwie nie podlega dyskusji.

I choć nie zanosi się na to, by w wyobrażalnej przyszłości egzekucje w majestacie prawa miały całkiem zniknąć z powierzchni ziemi, to widać, jak zmiany w Europie Zachodniej oddziałują na resztę świata.

Mniej szafotów

Obecnie karę śmieci stosuje 58 państw - w ciągu ostatniego dwudziestolecia ich liczba zmniejszyła się o ponad 40. Wśród nawróconych na abolicjonizm są kraje afrykańskie (ostatnio Liberia i Wybrzeże Kości Słoniowej), obu Ameryk (Kanada, Paragwaj, Meksyk), Azji i...

8480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]