Reklama

Sługa robi, co pan każe

Sługa robi, co pan każe

05.03.2017
Czyta się kilka minut
„TP” 10 / 2017
D

Dzisiaj ścięto rosnący niedaleko mojego bloku wspaniały dąb. Nie wiem, ile mógł mieć lat, ale miał wspaniałą rozłożystą koronę i pień o obwodzie co najmniej dwóch metrów. Nie trzeba mówić, że cieszył nie tylko ludzkie oko, ale również okoliczną faunę. Pień był tak gruby, że traktor nie był w stanie przeciągnąć go z miejsca ścinki na pobliską działkę. Panowie z piłami zapytani, dlaczego ścięli tak wspaniałe drzewo, odpowiedzieli tylko: „sługa robi, co pan każe”. Nie chcieli powiedzieć, co to za „pan” im kazał, wiedzieli natomiast, że na działce, z której właśnie ściągali resztki kilkudziesięcioletniego drzewa, będzie blok mieszkalny.
Za powstanie prawa, które na to pozwoliło, można winić ministra środowiska, można winić posłów, którzy bezmyślnie podnoszą rękę, gdy im „pan” każe, ale myślę, że rzeczywistość jest niestety bardziej skomplikowana. Za tę rzeź ponosi odpowiedzialność całe społeczeństwo. To, co się wydarzy, gdy nowa ustawa wejdzie w życie, można było przewidzieć, patrząc na zaśmiecone lasy, na dym z palonych śmieci, na regularnie zatruwane nieczystościami strumienie albo na Zakrzówek, gdzie w lecie mieszkańcy Krakowa odpoczywają wśród stert śmieci.
Może nadszedł czas, żeby Kościół, zamiast przepraszać Boga za obrazoburcze przedstawienia w teatrze, ogłosił pokutę za prawdziwe bluźnierstwo: niszczenie daru Bożego, jakim jest przyroda – w imię świętego prawa własności?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]